Skip to content
MENU
clear
  • Etusivu
  • Koulutukset
    • Kaikki koulutukset
    • Arjen taidot
    • Rally-toko
    • Toko
    • Koiratanssi
    • Näyttely
    • Pennut
    • Valmennukset alkeista mestaruustasolle
  • Info
    • Koirakoutsi
    • Miten valitset koulutuksen?
    • Usein kysytyt kysymykset
    • Koirakoutsin kouluttajat
    • Koirakoutsiareena – iso koirankoulutuskeskus
    • Kurssiehdot
    • Haluatko lukea lisää koiran kouluttamisesta? -Blogi
  • Ota yhteyttä
  • Kirjaudu sisään
  • Facebook
  • Instagram
Koirakoutsi
  • 0 tuotetta
Krista Karhu

Krista Karhu

Koirakoutsin perustaja


Koirakoutsin perustaja on Krista Karhu, jolla on pitkä kokemus ihmisten ja eläinten kouluttamisesta. Koulutukseltaan Krista on kasvatustieteen maisteri ja ammattitutkinnon suorittanut eläintenkouluttaja. Krista on harrastanut omaksi ilokseen useita koiralajeja, kuten agility, pk-haku, veto, hali-berneily, vepe, koiratanssi ja pk-jälki. Aktiivisimmat lajit ovat kuitenkin olleet TOKO ja rally-toko, joista saavutuksina useita valioita sekä mitaleja suomenmestaruus- ja piirinmestaruuskilpailuissa. Lajiharrastaminen on Kristalla lähellä sydäntä, mutta kaikkein tärkeintä hänelle on toimiva ja helppo arki yhdessä koiran kanssa. Krista kertookin: “Koiramme ovat tärkeä osa perheemme jokapäiväistä elämää ja on tärkeää että me kaikki voimme nauttia yhdessäolosta rennosti ja turvallisesti.”

Krista on aktiivinen myös Kennelliitossa, sillä on hän rally-tokon ylituomari ja on ollut mukana laatimassa esimerkiksi koulutusohjaajakurssien koulutusmateriaaleja sekä kouluttanut uusia rally-tokon ylituomareita. Krista on myös TOKO:n liikkeenohjaaja.

Krista kertoo kouluttamisesta:

“Haluan, että niin koirilla kuin ihmisilläkin on kivaa treeneissä! On tärkeää, että koirat ymmärtävät mitä toivomme niiden tekevän. Ohjaajan tuleekin mielestäni keskittyä erityisesti koiran itsevarmuuden ja osaamisen kehittämiseen. Myös ohjaajan koulutustaitojen parantaminen on minulle tärkeää. Toivon, että koirat tekevät iloista yhteistyötä ohjaajiensa kanssa koska haluavat onnistua, eikä sen vuoksi että pelkäävät tekevänsä virheen. Sama koskee myös ohjaajia! Haluan että koulutustilanteissa vallitsee avoin, hyväksyvä ja rento tunnelma, jossa huomioidaan ja ylläpidetään koirakon (=koiran ja ohjaajan) hyvinvointia. Tällä tavoin voimme pitää huolen, että sekä koira että ohjaaja voivat turvallisessa ympäristössä oppia uusia ja vahvistaa vanhoja taitoja!”

Kouluttajat

Krista Karhu

Krista Karhu

Mika Jalonen

Mika Jalonen

Csilla Bakos

Csilla Bakos

Ruusa Eloniemi

Ruusa Eloniemi

Viivi Kettunen

Viivi Kettunen

Noora Harjula

Noora Harjula

Riina Kehämaa

Riina Kehämaa

Nadja Kotkaslahti

Nadja Kotkaslahti

Veera Kokkonen

Veera Kokkonen

Pia Kivimäki

Pia Kivimäki

Koirakoutsi

Y-tunnus 2641407-6
044 971 6886
koirakoutsi@netti.fi

Pinotie 2, Ylöjärvi

  • Etusivu
  • Koulutukset
  • Info
  • Ota yhteyttä
  • Oma tili
  • Kirjaudu
  • Tietosuojaseloste
YHTEISTYÖSSÄ
Riemu
Sporttirakki
Tähtitekniikka
Olenkorento
Pennun vuosi
Toteutus Staart Oy
© Copyright 2025 Koirakoutsi
Search for: